دانشگاه پلی تکنیک مونترال


Polytechnique Montreal
اپلای در دانشگاه پلی تکنیک مونترال جهت اخذ پذیرش تحصیلی
اپلای در دانشگاه پلی تکنیک مونترال نیازمند برقراری مکاتبه با ساتید این دانشگاه برای مقطع بالا جهت دریافت بورس/فاند/کمک هزینه تحصیلی در ازای انجام کار پژوهشی است.

دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال دانشکده فنی دانشگاه مونترال و یکی از دانشکده‌های وابسته به این مجموعه بزرگ است. پلی‌تکنیک مونترال بزرگ‌ترین دانشگاه مهندسی ایالت کبک کانادا و یکی از مهم‌ترین مؤسسات تحقیقاتی درزمینهٔ مهندسی علوم در کشور کانادا است.

 

این دانشگاه در سال 1873 تأسیس‌شده است و نزدیک به 7500 دانشجو دارد و رتبه اول را در میان دانشگاه‌های کبک در مورد تعداد دانشجویان دارد. این دانشگاه سالانه مبلغ 200 میلیون دلار را به‌عنوان بودجه خود در نظر می‌گیرد که 82 میلیون از آن به تحقیقات اختصاص دارد. زبان تدریس در این دانشکده فرانسوی است. کمپس این دانشگاه بزرگ‌ترین کمپس دانشگاه مونترال است که رو به قسمت شمالی کوهستان رویال است و به خاطر معماری منحصربه‌فرد خود تاکنون چندین جایزه معتبر معماری را از آن خودکرده است.

 

دانشگاه در سال 1873 به‌منظور تدریس ترسیم فنی و دیگر هنرهای مفید تأسیس شد. بعدها به یک ساختمان بزرگ‌تر در خیابان سنت دنیس نقل‌مکان کرد. در سال 1958 به محل فعلی خود در پردیس دانشگاه مونترال نقل‌مکان کرد. در سال 2002، دپارتمان مهندسی کامپیوتر و برق (که بعداً از هم جدا شدند) در ساختمان قدیمی دانشگاه شروع به فعالیت نمودند. تا سال‌های 1960، هدف اصلی دانشگاه آموزش مهندسین بود. بااین‌حال، از سال 1959، تمرکز بر روی تحقیقات افزایش یافت امروزه این دانشگاه به‌عنوان برجسته‌ترین موسسه تحقیقاتی علوم کاربردی در کانادا شناخته می‌شود.

 

دوره‌های کارشناسی ارشد (پژوهشی و یا حرفه‌ای)، هر دو 45 واحد را شامل می‌شوند که برای کارشناسی ارشد حرفه‌ای مستلزم گذراندن 15 عنوان درسی 3 واحدی است و برای کارشناسی ارشد پژوهشی به دو بخش دروس تئوری با 5 عنوان درسی 3 واحدی و 30 واحد جهت تألیف پایان‌نامه تقسیم می‌شود. هر یک از این دوره‌ها 16 تا 24 ماه به طول خواهد انجامید. دوره دکترا در طی سه و یا چهار سال تحصیلی به دو بخش دروس تئوری با حداقل 5 عنوان درسی 3 واحدی و 75 واحد برای پایان‌نامه تقسیم می‌شود.

 

اول پلی‌تکنیک برای تحقیقات پویای خود شناخته‌شده است که سالانه نزدیک به 40 درصد از بودجه خود را صرف تحقیقات می‌کند. این دانشگاه در مواردی چون تعداد مقاله‌های منتشرشده در تمامی گرایش‌های مختلف مهندسی، تعامل قابل‌قبول با صنایع مختلف جزو برترین دانشگاه‌های کانادا است. در دانشگاه 220 استاد و 150 پژوهشگر مشغول به فعالیت هستند و سالیانه حدود 600 مدرک دیپلم افتخاری، 200 مدرک کارشناسی ارشد و 50 مدرک دکترا اعطا می‌شود. این دانشگاه به خاطر تجربه زندگی دانشجویی سرزنده‌اش شناخته‌شده است، ازجمله فعالیت گروه‌های مختلف تئاتر، عکاسی، طنزپردازی و نشریه‌های مختلف. هرساله، هیئت دانشجویی Poly-World به کشوری دیگر برای یادگیری و مقایسه شیوه‌های مهندسی خارجی سفر می‌کنند. این فعالیت فوق‌العاده آموزشی به دانش آموزان کمک می‌کند تا دیدگاه‌های مختلف فرهنگی را بیاموزند و در رقابت جهانی مهندسی موفق عمل نمایند. دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال در بسیاری از زمینه‌های مهندسی نظیر مهندسی کامپیوتر، ارتباطات رادیویی و مخابرات، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و هوش مصنوعی موفق عمل کرده است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه از مهندسان بزرگ کبک می‌باشند که ازجمله آن‌ها می‌توان ژان ژاک آرکامبول، برنارد لامار و تیری واندال، مدیرعامل شرکت Hydro-Québec را نام برد.

 

مشخصات دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال:

 • شعار: As the extension, so the force
 • نوع دانشگاه: دولتی
 • سال تأسیس: 1873
 • دارایی: 145 میلیون دلار کانادا
 • مکان: مونترال، کبک، کانادا
 • تعداد کارکنان اجرایی: 220
 • تعداد دانشجویان کارشناسی: 4,993
 • تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد: 1,917
 • رنگ: مشکی و قرمز
 • نام مستعار: Poly
 • نشریه: Le Polyscope

 

رتبه‌بندی دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال:

بر اساس رتبه‌بندی سایت QS دارای رتبه 117 دانشگاه‌های فنی جهان است.

 

دانشکده‌های دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال:

 • دانشکده مهندسی شیمی
 • دانشکده مهندسی الکترونیک
 • دانشکده مهندسی صنایع و ریاضیات
 • دانشکده مهندسی فیزیک
 • دانشکده مهندسی عمران، زمین‌شناسی و معدن
 • دانشکده مهندسی کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی مکانیک

 

 مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال:

 1. مدرک و ریزنمرات مقطع پیشین
 2. دارا بودن حداقل معدل 2.75 از 4(معادل 13.75 از 20)
 3. رزومه (CV)
 4. انگیزه نامه
 5. سه توصیه‌نامه + برگه‌های ارزیابی سایت دانشگاه
 6. انتخاب یکی از اساتید دانشکده به‌عنوان مدیر تحقیقاتی از میان اساتید دانشکده موردنظر برای دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهشی
 7. تدریس کلیه دروس در کلیه مقاطع به زبان فرانسه خواهد بود و حضور در این کلاس‌ها مستلزم برخورداری از دانش بالا در خصوص زبان فرانسه از سوی دانشجویان است. آزمون‌های قابل‌قبول دانشگاه مطابق عکس زیر است.

 

ددلاین دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال:

ترم

پاییز

زمستان

تابستان

ددلاین

March 1

June 15

November 15

 

کمک‌هزینه‌های تحصیلی دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال:

دانشگاه سالیانه به دانشجویان بورسیه‌های متفاوتی اعطا می‌نماید، به دلیل بالا بودن بودجه تحقیقاتی این موسسه دانشگاهی، هر یک از اساتید نیز با توجه به نوع و موضوع پروژه تحقیقاتی تعریف‌شده برای آنان از امکان بالایی جهت اعطای بورس به دانشجویانی دارند که به‌عنوان همکار و دستیار تحقیقاتی با آن‌ها همکاری می‌کنند.

 شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد پژوهشی (Maitrise Recherche) و دکترا به شرح زیر است:

 1. 17700 دلار سال اول، 7700 سال دوم و 2800 سال سوم؛ برای دانشجویانی مقطع کارشناسی ارشد
 2. 3400 دلار برای هر یک از سال‌های اول و دوم، 3000 برای سال سوم و 2800 دلار برای سال چهارم؛ برای دانشجویانی مقطع دکترا

 

 کمک‌هزینه تحصیلی سالیانه (MAFS)

معمولاً به دانشجویان مقاطع دکترا و دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی اعطا می‌شود:

 • دانشجویان دکترا: 20000 دلار
 • دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی: 17500 دلار

 

 بورسیه (Bourse d’admission)

مخصوص شهروندان کانادایی و یا دانشجویانی که به‌صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل دریکی از دوره‌های کارشناسی ارشد و یا دکترا مشغول به تحصیل می‌باشند است و سابقه تحصیلی دانشجو در نحوه و میزان دریافت و یا عدم دریافت این بورس مؤثر است. مقدار بورسیه برای دانشجویان کارشناسی ارشد 5000 دلار و برای دانشجویان دکترا 10000 دلار است.

 

بورسیه (Bourses Internes aux Cycles Supérieurs)

از سوی بانک‌های معتبر و برخی از مؤسسات وابسته به دانشگاه پلی‌تکنیک تأمین می‌شود، در حدود بیست بورس تحصیلی را شامل می‌شود که مبالغ آن از 1000 تا 5000 دلار متغیر است و تنها در یک مورد به دانشجوی منتخب مبلغ 18000 دلار اعطا می‌نماید.

 

بورسیه (Bourses Externes aux Cycles Supérieurs)

 از 250 دلار تا 35000 دلار به دانشجویان با ملیت‌های متفاوت اعطا می‌شود.

 

 

رتبه: 
817
قاره: 
آمریکا
کشور: