هزینه زندگی و تحصیل در سوئد


Living and education cost in Sweden
هزینه تحصیل و زندگی در سوئد چقدر است؟
تحصیل در سوئد تا قبل از سال 2011 به‌صورت کاملاً رایگان بود ولی بعدازاین تاریخ تمام دانشگاه‌های این کشور دارای شهریه شد. ولی تحصیل در مقطع PHD همچنان رایگان است.

شهریه مقاطع مختلف دانشگاه‌ها در سوئد به‌صورت زیر است

  • مقطع کارشناسی شهریه سالیانه بین 000/80 کرون تا 000/95 کرون
  • مقطع کارشناسی ارشد سالیانه بین 000/80 کرون تا 000/140 کرون

 هزینه زندگی در سوئد برای یک دانشجو با در نظر گرفتن اجاره خوابگاه، غذا، رفت‌وآمد و ... 750 یورو و یا 7070 کرون سوئد است که وابسته به سطح زندگی افراد متغیر است. همچنین در شهرهای کوچک و مخصوصاً جنوبی سوئد حتی نصف این مبلغ نیز برای یک زندگی دانشجویی می‌تواند کافی باشد.

 

هزینه خوردوخوراک در سوئد:

به‌طور متوسط و حدودی، اختصاص ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کرون برای پوشش هزینه‌های خوردوخوراک ماهیانه برای یک فرد بزرگ‌سال در سوئد کافی به نظر می‌رسد. این هزینه بدون در نظر گرفتن هزینه‌های جداگانه‌ای است که برای صرف وعده‌های غذایی در رستوران‌ها یا بارهای داخل سوئد می‌پردازید. در رستوران‌ها یا بارها، هزینه خرید یک لیوان آبجو بین ۳۰ تا ۶۰ کرون متغیر است. صرف یک ساندویچ معمولی بین ۷۰ تا ۹۰ کرون در رستوران‌های سطح شهر برایتان  هزینه خواهد داشت. صرف شام یا ناهار در رستوران هم‌بستگی به نوع و محل رستوران بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کرون هزینه خواهد داشت.

 

هزینه تهیه مسکن در سوئد:

یافتن خانه، آپارتمان، اتاق، ویلا و… در سوئد تماماً به‌صورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می‌شود. سایت‌های مختلفی در سوئد ارائه‌کننده خدمات املاک و اقامتی هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پایگاه‌های اینترنتی زیر اشاره نمود:

www.blocket.se
 

هزینه متوسط اقامت در یک آپارتمان بسته به شرایط آن ازجمله محل و منطقه آن-متراژ-امکانات و تسهیلات آن-مشترک بودن آشپزخانه یا سرویس‌های عمومی آن (درصورتی‌که اجاره اتاق) و… بسیار می‌تواند متغیر باشد. در شهر استکهلم هزینه‌ها به‌مراتب از شهرهای دیگر بیشتر است. در شهر استکهلم هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی می‌تواند از ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ کرون متغیر باشد درحالی‌که در دیگر شهرهای سوئد این هزینه می‌تواند بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کرون تغییر نماید. برای اجاره فقط یک اتاق با امکانات آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک طبیعتاً هزینه‌ها کمتر خواهد بود (به‌طور متوسط از ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کرون).

 

برای یافتن محل اقامت در این سایت باید ابتدا شهر موردنظر خود را انتخاب کنید و بر روی نام آن کلیک کنید. متأسفانه تنها زبان این سایت زبان سوئدی است ولی می‌توانید هم‌زمان از مترجم هم‌زمان گوگل برای ترجمه به انگلیسی یا فارسی استفاده نمایید. پس از انتخاب شهر موردنظر خود، از بخش بالای صفحه (از بخش نشان داده‌شده در شکل زیر) یعنی Alla kategorier گزینه Bostad را پیدا کنید و زیرشاخه Lägenheter (به معنی آپارتمان) را انتخاب و  Sök  به معنی جستجو را کلیک نمایید.

سپس می‌توانید از قسمت بالای صفحه منطقه موردنظر خود از شهر انتخاب‌شده را پیداکرده و فقط آگهی‌های اقامتی در آن منطقه خاص را دنبال نمایید. از گزینه‌های بالای صفحه می‌توانید Tab ای را انتخاب کنید که rivat (به معنی آپارتمان‌ها یا خانه‌های خصوصی) نام دارد. با کلیک بر روی هرکدام از موارد آگهی شده مشخصات کاملی از شرایط اجاره یا فروش به شما داده خواهد شد. همچنین پس از انتخاب نهایی می‌توانید در همان محل به شخص آگهی‌دهنده ایمیل ارسال کنید. اجاره خانه یا آپارتمان از طریق این سایت اغلب به ارائه کپی فیش بانکی از حساب پس‌انداز شما و یا ارائه گواهی کار در سوئد نیاز دارد ولی بااین‌حال مورد به مورد می‌تواند متفاوت هم باشد.

 www.boplats.se

 

هزینه پوشاک در سوئد:

هزینه پوشاک در سوئد تفاوت چندانی با ایران ندارد. فقط گاهی ممکن است در مواقع حراجی‌ها یا تاریخ‌های فروش ویژه از فروشگاه‌های مارک‌دار و درجه‌یک هم بتوانید اجناس را باقیمت‌های باورنکردنی خریداری کنید. برای هزینه پوشاک می‌توانید بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کرون را در نظر بگیرید.

 

هزینه‌های حمل‌ونقل در کشور سوئد:

به‌طور متوسط در نظر گرفتن ۵۰۰ کرون در ماه برای استفاده از خدمات حمل‌ونقل عمومی در شهرهای سوئد و ۷۰۰ کرون برای شهر استکهلم کافی به نظر می‌رسد. در سوئد، اتوبوس‌های عمومی در برنامه مشخص و دقیقی یکی از منظم‌ترین و راحت‌ترین راه‌های حمل‌ونقل در سطح شهر و همچنین خطوط بین‌شهری محسوب می‌شوند و اصولاً به‌جز برای مسافرت‌های خانوادگی نیاز چندانی به اتومبیل شخصی نخواهید داشت. درصورتی‌که همچنان درصدد باشید که از اتومبیل شخصی استفاده نمایید، باید هزینه‌های قابل‌توجه پارک اتومبیل در سطح شهر، هزینه بنزین (درحالی‌که حاضر ۱۲ تا ۱۳ کرون به ازای هر لیتر) و هزینه بیمه ماهیانه اتومبیل و احتمالاً هزینه پارکینگ خود را مدنظر داشته باشید.

 

هزینه تلفن و اینترنت در سوئد:

هزینه استفاده از تلفن همراه شخصی (درد مکالمات معمولی) و اینترنت (خدمات Broadband) از شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده این‌گونه خدمات ارتباطی به‌طور متوسط ماهیانه ۳۰۰ کرون خواهد بود. سرعت اینترنت بسیار معمولی در سوئد حداقل ۵۴ مگابایت در ثانیه است ولی با پرداخت بیشتر می‌توانید به سرعت‌های بالاتر نیز دسترسی پیدا کنید.

 

هزینه بهداشت و درمان در سوئد:

اگر در سوئد دانشجوی بین‌المللی باشید به‌طور خودکار شامل بیمه اجتماعی همگانی خواهید بود و درصورتی‌که بیماری تا سقف ۱۱۰۰ کرون بابت دوا و دارو بیشتر نخواهید پرداخت و بعدازآن هیچ هزینه دیگری از شما بابت هیچ خدمات درمانی دیگری دریافت نخواهد شد. درصورتی‌که شهروند سوئد هم باشید بازهم به‌طور خودکار بیمه درمانی هستید. بااین‌همه، در نظر گرفتن ۲۵۰ کرون برای موارد احتمالی نشان از آینده‌نگری شما خواهد بود.

 

هزینه‌های سفر:

هزینه مسافرت در سوئد و یا سفر به کشورهای اطراف بستگی زیادی به خودتان دارد. اینکه از ایرلاینهای ارزان‌قیمت (مثل خدمات شرکت هواپیمایی رایان ایر) یا از خدمات Last Minute و یا از پکیج‌های استثنایی شرکت‌های مختلف مسافرتی استفاده می‌کنید یا نه، نقش مهمی در کاهش هزینه سفرهای شما دارد. همچنین استفاده از خدمات هاستلها، هتل‌آپارتمان‌ها و… تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های اقامتی شما دارد. صرف‌نظر از این موارد، به‌طور متوسط برای سفرهای داخلی در سوئد اختصاص ۵۰۰ کرون و برای سفرهای برون‌مرزی کوتاه‌مدت اختصاص ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کرون برای هر نفر کافی به نظر می‌رسد.

 

مجموع هزینه‌ها در کشور سوئد:

درمجموع و طبق برآورد رسمی اداره مهاجرت سوئد، در نظر گرفتن ۷۳۰۰ کرون در ماه برای هزینه‌های زندگی در سوئد به‌طور متوسط کافی است. البته اگر زندگی دانشجویی را در نظر بگیرید، اختصاص ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کرون برای مخارج ماهیانه در سوئد نیز کفاف یک زندگی معمولی دانشجویی را خواهد داد. البته همان‌طوری که قبلاً هم در بالا ذکر شد، این هزینه کلی بستگی زیادی به محل زندگی شما و نوع  عادات زندگی هر فرد دارد.

 

کلمه کلیدی: 
کشور: