نگارش و ویرایش حرفه‌ای توصیه‌نامه


Letter of Recommendation
نگارش، تدوین ویرایش حرفه ای توصیه نامه اساتید
توصیه‌نامه یکی از مدارک لازم برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا است. این نامه، چه آکادمیک و چه کاری باشد، مهر تاییدی است بر توانایی‌ها و ویژگی‌های حرفه‌ای شما ازسوی یک فرد یا مرجع بالاتر.

توصیه‌نامه و انواع آن

توصیه‌نامه (Letter of Recommendation یا Reference Letter) یا به اختصار LOR نامه‌ای است که یک نفر معرف برای شما می‌نویسد که به واسطه ان شما در زمینه‌ی مشخصی توصیه و سفارش می‌کند. این نامه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه، مهرر تاییدی است بر نقاط قوت شما در زمینه تحصیل یا کارتان.

توصیه‌نامه به دو دسته تحصیلی و کاری تقسیم می‌شود:

 1. توصیه‌نامه تحصیلی (آکادمیک): توصیه‌نامه‌ای است که پس از نگارش، بایست مورد تایید و امضاء یکی از اساتید دانشگاهی شما قرار گیرد و به واسطه ایشان برای دانشگاه مقصد فرستاده شود. او در این نامه بر روی نقاط قوت آکادمیک و ویژگی‌های برجسته شخصیتی شما تاکید می‌کند. این نوع از توصیه‌نامه برای تمامی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی مدرکی ضروری است.

2. توصیه‌نامه کاری (حرفه‌ای): توصیه‌نامه‌ای است که پس از نگارش، بایست مورد تایید و امضاء فردی که سمت کاری او از شما بالاتر است، قرار گیرد و توسط وی به دانشگاه مقصد یا مرکز دیگری که مد نظر شماست، ارسال گردد. او در این نامه بر روی نقاط قوت و توانایی‌های شغلی، ویژگی‌های برجسته شخصیتی و همچنین مسئولیت‌های اصلی کاری شما تاکید می‌کند. ارائه این نوع از توصیه نامه برای متقاضیان رشته‌های مدیریت، MBA و DBA و همچنین افرادی که بین دو مقطع تحصیلی‌شان (به طور مثال بین دوره لیسانس و فوق‌لیسانس) گپ (Gap) یا فاصله وجود دارد و در این فاصله زمانی در حال کار کردن بوده‌اند، ضروری است.

 

نکات مربوط به توصیه‌نامه

 • 1. برای هر اپلیکیشن فرم (Application Form) و درخواست پذیرش از دانشگاه، نیازمند 2 تا 3 توصیه‌نامه از افراد مختلف هستید.

 • 2. در بخش آخر رزومه کاری یا تحصیلی خود، نام و مشخصات افرادی که می‌خواهید از آن‌ها توصیه‌نامه دریافت کنید را ذکر نمایید. (درصورتیکه رزومه خود را آماده ندارید، می‌توانید از پکیج نگارش و تدوین حرفه‌ای رزومه بهره بگیرید.)

 • 3. توصیه‌نامه یکی از مدارک الزامی برای درخواست پذیرش دانشگاه‌های بین‌المللی است.

 

روش‌ ارسال توصیه‌نامه

 روش ارسال توصیه‌نامه عموماً توسط دانشگاه مقصد تعیین می‌شود و به همراه دیگر مدارک لازم باید برای دانشگاه ارسال شود. ارسال توصیه‌نامه به دو روش فیزیکی و الکترونیکی میسر است. این امر به درخواست دانشگاه بستگی دارد.

توصیه‌نامه الکترونیکی (Online LOR)
هنگام پر کردن اپلیکیشن فرم، یکی از قسمت‌های ستاره‌دار (اجباری) توصیه‌نامه است. در این قسمت، نام فردی که می‌خواهید برای شما توصیه‌نامه ارسال نماید به همراه ایمیل طرف وارد می‌نمایید. یک ایمیل به‌صورت خودکار برای فرد ذکرشده (به‌عنوان‌مثال ایستاد راهنما) ارسال می‌گردد که حاوی لینک توصیه‌نامه است. استاد پس از وارد شدن به لینک ارسالی به سایت دانشگاه مقصد واردشده و در آنجا، فایل توصیه‌نامه با فرمت word یا pdf را آپلود می‌کند.

توصیه‌نامه فیزیکی (Hard Copy LOR)
برای برخی دانشگاه‌ها، توصیه‌نامه باید به‌صورت کاغذی و از طریق پست به دانشگاه مقصد ارسال گردد. در این نوع از توصیه‌نامه‌ها، استاد مرجع بایستی بر روی برگه‌ی سربرگ‌دار دانشگاه مبدأ توصیه‌نامه شما را بنویسد و در داخل پاکت مهروموم‌ شده برای دانشگاه مقصد پست نماید. برای برخی از دانشگاه‌ها، یک فرم آماده توصیه‌نامه (Recommendation Form) در سایت دانشگاه وجود دارد که دانشجو بایستی آن را پرینت گرفته و استاد مرجع متن توصیه‌نامه را در آن درج نماید.

 

نگارش و ویرایش متن توصیه‌نامه

دغدغه بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی آنست که استاد یا فردی که باید توصیه‌نامه را برای آن‌ها نگارش کند، یا فرصت کافی در اختیار ندارد یا متاسفانه (البته با حفظ ادب و احترام!) توانایی لازم برای نگارش توصیه‌نامه را ندارد. در بسیاری از موارد نیز تیم اپلای‌پل شاهد این بوده است که توصیه‌نامه نگارش شده توسط یک استاد یا فرد دیگر توصیه‌نامه‌ای حرفه‌ای نبوده و حتی حاوی ایرادات زبانی فراوانی است که این موضوع نه تنها اعتبار استاد و دانشگاه را زیر سوال می‌برد، بلکه شانس اخذ پذیرش را از دانشجو گرفته و به ضرر او تمام می‌شود. به همین منظور، تیم اپلای‌پل خدمات نگارش و ویرایش توصیه‌نامه را برای عزیزان ارائه داده است.

 

در صورت نیاز به متن حرفه‌ای توصیه‌نامه تحصیلی یا کاری برای اخذ پذیرش و بورسیه تحصیلی تمام دانشگاه‌های آمریکا، کانادا، اروپا و استرالیا توسط تیم اپلای‌پل می‌توانید به‌ صورت حضوری و غیرحضوری درخواست خود را ثبت نمایید.

 

/Content Update by: Peiman Sattari/

کلمه کلیدی: 

سفارشات مرتبط

ویرایش حرفه‌ای متن توصیه‌نامه
Editing the Context of Recommendation letter

 

 • لطفا قبل از ثبت سفارش با کارشناس گروه اپلای پل تماس بگیرید: 03136650056

 • پس از سفارش این خدمت، مسئول هماهنگی گروه اپلای پال با شما تماس گرفته و مدارک شما از قبیل متن توصیه‌نامه نوشته شده شما را از طریق اینترنت و یا حضوراً در دفتر موسسه دریافت می‌کند.
 • یکی از متخصصین گروه اپلای پال متن ازلحاظ نگارشی ویرایش شده و جملات قوی و تأثیرگذار به متن اضافه می‌شود.
 • درنهایت پس از بررسی نهایی مدرک، مسئول هماهنگی گروه اپلای پال نتیجه نهایی را خدمت شما ارائه می‌دهد تا شما نیز توصیه‌نامه را بررسی نمایید.
 • زمان انجام سفارش 7 روز کاری می باشد.

هزینه: 400,000 تومان

نگارش حرفه‌ای توصیه‌نامه
Writing Context of Recommendation Letter

 

 • لطفا قبل از ثبت سفارش با کارشناس گروه اپلای پل تماس بگیرید: 03136650056

 • پس از سفارش این خدمت، مسئول هماهنگی گروه اپلای پال با شما تماس گرفته و مدارک شما از قبیل رزومه و اطلاعات اساتید شما را از طریق اینترنت و یا حضوراً در دفتر موسسه دریافت می‌کند.
 • ابتدا در مرحله اول، یکی از متخصصین گروه اپلای پال متنی براساس اطلاعات رزومه شما و اطلاعات اساتید شما به صورت حرفه‌ای تدوین می کند؛ همچنین متن آن با نرم‌افزار ویرایش متن Word به‌صورت استاندارد تایپ می‌شود.
 • در مرحله دوم، متن ازلحاظ نگارشی ویرایش شده و جملات قوی و تأثیرگذار به متن اضافه می‌شود.
 • درنهایت پس از بررسی نهایی مدرک، مسئول هماهنگی گروه اپلای پال نتیجه نهایی را خدمت شما ارائه می‌دهد تا شما نیز توصیه‌نامه را بررسی نمایید.
 • زمان انجام سفارش 7 روز کاری می باشد.

هزینه: 800,000 تومان