دلایل تحصیل در خارج


Reasons of studying abroad
دلایل مختلف افراد برای اپلای و تحصیل در خارج از کشور
هر فردی برای تصمیم خود جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور یک سری دلیل و انگیزه دارد، در این مقاله سعی شده است شش دلیل که شاید متفاوت ازآنچه خواننده قبلاً در ذهن داشته آورده شود.

 

۱) یادگیری یک‌زبان خارجی:

مشخصاً هیچ راهی بهتر از یادگیری زبان خارجی از طریق صحبت با افرادی که آن زبان را به‌صورت مادری صحبت می‌کنند نیست؛ بنابراین، تحصیل در دانشگاه‌های خارجی و همراه با این دانشجوها می‌تواند یک موقعیت استثنایی برای حصول این هدف باشد. به‌عنوان نمونه، نگارندهٔ این مقاله یادگیری زبان فرانسه را مدیون تحصیل و زندگی در کشور سوئیس و شهر لوزان می‌داند.

 

۲) شانس بهتر در بازار کار:

پدیدهٔ جهانی‌شدن در دورهٔ کنونی سبب تشکیل شرکت‌هایی شده است که در کشورهای مختلف شعبه و دفتر کار یا نمایندگی دارند. برای این شرکت‌ها افرادی که دارای تجربه زندگی در کشورهای مختلف را دارند و مخصوصاً این‌که به زبان‌های مختلف اشراف کافی دارند از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ بنابراین تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور و آشنایی بافرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف کسب موقعیت‌های شغلی متفاوتی را می‌تواند به ارمغان بیاورد.

 

۳) کسب درک جدیدی از کشور مادری و کشور میزبان:

یکی از تجارب بسیار جالب و غیرقابل‌پیش‌بینی آن است که دستیابی به اخبار و تحلیل‌های متفاوت از بیرون از وطن و مقایسهٔ شرایط کشور مادری و کشور میزبان یک درک متفاوت و جدیدی از شرایط کشور مادری در انسان ایجاد می‌نماید. همچنین به‌طور غیرقابل‌اجتنابی، یک علاقه نسبت به کشور میزبان در انسان ایجاد می‌شود به‌گونه‌ای که حتی آن کشور به‌عنوان میهن دوم شناخته می‌شود. فرهنگ آن کشور و رسم و رسومات آن لاجرم در فرهنگ و نحوه بینش دانشجو اثر خواهد گذشت.

 

۴) ایجاد درک جدیدی راجع به رشتهٔ تحصیلی:

ازآنجایی‌که  نحوه تدریس، پژوهش، اهمیت و ارزیابی رشته‌های تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است، بنابراین تحصیل در یک کشور خارجی می‌تواند یک درک و نحوه نگرش متفاوتی از رشته تحصیلی دانشجو به او بدهد.

 

۵) آشنایی با افرادی متفاوت:

یکی از مزایای استثنایی زندگی در کشور خارجی آن است که یک فرصت مناسبی ایجاد خواهد کرد برای اینکه شخص دانشجو بتواند با افراد موفق از سراسر دنیا آشنا شده و اینکه در آینده بتواند از این شبکه ارتباطی انسانی استفاده بهینه کند. به‌عنوان یک نمونه، هرکدام از همکلاسی‌ها می‌توانند به‌صورت پتانسیل یک شغل مناسب پیدا کنند و یک پل ارتباطی بسیار خوبی برای پیدا کردن شغلی برای شما در شرکت محل کار خود باشند.

 

۶) فرصتی برای ماجراجویی شدن و افزایش اعتمادبه‌نفس:

زندگی در یک کشور خارجی بافرهنگی متفاوت و تعارضات زندگی مختلف، درحالی‌که در یک نگاه کلی می‌تواند کمی نگران‌کننده باشد؛ به شخص دانشجو یک اراده و توان و شجاعت خاصی می‌دهد که او بتواند مشکلات بزرگ‌تر در زندگی خود را نیز پشت سر بگذرد. این تجربه انسان را خیلی ماجرا جوی‌تر می‌نماید.

 

کلمه کلیدی: