نحوه دریافت کمک‌هزینه تحصیلی


How to get a scholarship
نحوه دریافت کمک‌هزینه تحصیلی یا فاند برای اپلای
ازآنجایی‌که هزینه‌های تحصیل و زندگی در خارج بالاست، دریافت بورس و کمک‌های مالی از دانشگاه برای بسیاری از متقاضیان از اهمیت فراوانی برخوردار است. در اینجا به انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی اشاره خواهیم کرد و همچنین روند درخواست برای این نوع کمک‌ها را توضیح خواهیم داد.

 

کمک‌های مالی به دانشجویان به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:

  1. دسته اول از کمک‌ها معمولاً به دانشجوهای ممتاز پرداخت می‌شود، نظیر انواع اسکالرشیپ (Scholarship) و فلوشیپ (Fellowship). از دانشجویانی که این نوع کمک‌ها را دریافت می‌کنند انتظار می‌رود که سطح بالای تحصیلی خود را حفظ نمایند. برای مثال ممکن است از دانشجو خواسته شود که معدل نمرات هر ترمش کمتر از ۳ از ۴ نشود و آخر هرسال تحصیلی گزارشی از روند پیشرفت تحصیلی خود به دانشگاه ارائه کند.
  2. دسته دوم از کمک‌ها در قبال تحقیق (Research Assistantship یا به‌صورت خلاصه RA) به دانشجو پرداخت می‌شود و به دانشجویان بیشتری تعلق می‌گیرد. در بیشتر دانشگاه‌های دنیا RA از طرف استاد پرداخت می‌شود و از دانشجو انتظار می‌رود که در قبال دریافت آن به تحقیق بپردازد، ساعت‌های معینی را در آزمایشگاه یا آفیس حضورداشته باشد، نتایج تحقیق را به‌صورت مقاله آماده کند، گزارش‌هایی را از روند پیشرفت تحقیق به گروه ارائه کند و غیره.
  3. دسته سوم از کمک‌ها در قبال تدریس (Teaching Assistantship یا به‌صورت خلاصه TA) به دانشجو پرداخت می‌شود. از کسانی که TA دریافت می‌کنند انتظار می‌رود که به اساتید در تدریس کمک کنند، برگه تصحیح کنند، به دانشجوها در آزمایش‌ها کمک کنند و غیره. پیشنهادهای شغلی از نوع TA معمولاً به دانشجویانی ارائه می‌شود که توانایی علمی بالایی را در درس خاصی داشته باشند. ممکن است از دانشجو خواسته شود که در یک مصاحبه هم شرکت کند، درنتیجه مسلط بودن به زبان خارجی می‌تواند تأثیر بسزایی در ارائه شغل داشته باشد.

یک دانشجو می‌تواند هر ترکیبی از کمک‌های مالی که در بالا اشاره شد دریافت نماید. کمک‌هزینه‌های تحصیلی اگر به‌صورت کامل پرداخت شوند تمام هزینه‌های دانشگاه و زندگی را پوشش خواهند داد، حتی ممکن است مبلغی هم‌جهت پس‌انداز باقی بماند.
 

روند درخواست برای این نوع کمک‌ها:

  1. Scholarship و Fellowship: تعداد این نوع کمک‌هزینه بسیار محدود است. برخی از دانشگاه‌ها تمام دانشجوهایی را که موفق به کسب پذیرش‌شده‌اند را به‌طور خودکار برای این نوع کمک‌هزینه در نظر می‌گیرند و برای برخی دیگر خود دانشجو باید پس از دریافت پذیرش اقدام کند. به‌هرحال باید دانشجو در فرم‌های درخواست رغبت خود را برای دریافت این نوع کمک‌هزینه مشخص کند.
  2. Research Assistantship: بیشتر دانشجویان این نوع از کمک‌هزینه را دریافت می‌کنند. ازآنجایی‌که این نوع کمک‌هزینه توسط اساتید ارائه می‌شود، باید در زمان مناسب از طریق ایمیل با اساتید تماس گرفت. محتوای ایمیل و زمان ارسال آن از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است! اهمیت دریافت این نوع کمک‌هزینه تا حدی است که به‌طور مثال برخی از دانشگاه‌های کانادا در صورتی پذیرش می‌دهند که دانشجو یک استاد را پیداکرده و استاد دانشجو را ازلحاظ مالی تأمین کند. میزان علاقه دانشجو و شناخت استاد از دانشجو در کسب این نوع کمک مالی بسیار اهمیت دارد.
  3. Teaching Assistantship: برای دریافت این نوع کمک‌هزینه معمولاً باید فرم‌های خاصی را پر کرد و گاهی نیاز به گذراندن مصاحبه است. در برخی از رشته‌ها دانشجویان پس از پذیرفته شدن در دانشگاه برای شغل TA درخواست می‌دهند ولی در برخی دیگر از رشته‌ها که اکثر کمک مالی از طریق تدریس ارائه می‌شود به بیشتر دانشجوها این کمک مالی هم‌زمان با پذیرش ارائه می‌شود.

نوع دیگری از کمک مالی وجود دارد که از طریق انجام اینترنشیپ تأمین می‌شود. این نوع کمک مالی معمولاً از طریق شرکتی که اینترنشیپ در آن انجام می‌شود پرداخت می‌شود و معمولاً ربطی به دانشگاه ندارد. بسته به کشور محل تحصیل ممکن است محدودیت‌هایی برای انجام اینترنشیپ وجود داشته باشد.

 

کلمه کلیدی: