آزادسازی مدرک تحصیلی


Getting Official Diploma for Apply
چگونه اصل مدرک تحصیلی خود را برای اپلای از دانشگاه دریافت کنیم؟
چنانچه شما نیز جزء دانشجویان دانشگاه‌های سراسری بوده‌اید و برای اپلای نیاز به اصل مدرک خوددارید، در این مقاله راهکارهایی ارائه‌شده است که به کمک آن می‌توانید مدرک خود را آزاد نموده و برای دانشگاه موردنظر اپلای نمایید.

برای تحصیل در خارج و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به آماده‌سازی و ارائه مدارکی وجود دارد. لیست مدارک موردنظر در برخی دانشگاه‌ها ممکن است تفاوت‌هایی باهم داشته باشند ولی ازجمله مدارکی که در اغلب دانشگاه‌ها موردنیاز است می‌توان به رزومه، توصیه‌نامه، انگیزه نامه (SOP)، مقاله‌ها، گواهینامه فارغ‌التحصیلی، ریزنمرات و نمرات آزمون‌های پیش‌نیاز مانند آیلتس، تافل یا GRE اشاره کرد. شاید بتوان گفت از مهم‌ترین واصلی‌ترین این مدارک، ریزنمرات و گواهینامه فارغ‌التحصیلی است.

همان‌طور که می‌دانید دانشجویانی که در دانشگاه سراسری و به‌صورت روزانه مشغول به تحصیل بوده‌اند، به دلیل تحصیل رایگان به ازای سال‌های تحصیلی و مطابق با منطقه‌ای که در زمان آزمون کنکور در آن حضورداشته‌اند، به دولت تعهد خدمت داشته و مدارک آن‌ها (ریزنمرات و گواهینامه فارغ‌التحصیلی) درگرو دانشگاه تا پس از اتمام این تعهد باقی می‌ماند.

 

روش‌های آزاد کردن مدرک

برای آزادسازی مدرک سه‌راه وجود دارد:

 

انجام و به پایان رساندن تعهد خدمت

اولین راه این است که سال‌هایی را که برای شما به‌عنوان تعهد خدمت در نظر گرفته‌اند، سپری نموده و پس‌ازآن مدرک خود را دریافت نمایید. میزان این تعهد را رشته و منطقه‌ای (منطقه یک، دو و سه) که در زمان کنکور شرکت کرده و قبول‌شده‌اید، تعیین می‌نماید.

 

پرداخت هزینه تعهد خدمت

راه‌حل دوم، خرید مدرکتان است، در حقیقت با پرداخت هزینه، مدرک خود را آزاد می‌کنید. هزینه آزاد کردن مدرک به تعداد ترم‌های گذرانده شده، تعداد واحدها، سال شروع تحصیل، دانشگاه و منطقه کنکور، بستگی دارد.

چنانچه در حال تحصیل هستید و قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارجی را دارید، می‌توانید از دانشگاه خود، تقاضای گواهی اشتغال به تحصیل نموده و ریزنمرات ترم‌های گذرانده شده خود را با پرداخت مبلغی به‌عنوان ودیعه دریافت کنید. بدیهی است که برای دریافت اصل مدرک بعد از فارغ‌التحصیلی می‌بایست تمامی هزینه را پرداخت کنید.

نکته: خرید سنوات تحصیلی بستگی به منطقه‌ای که کنکور داده‌اید دارد و بر این اساس مبالغ متفاوتی را شامل می‌شود. به‌عنوان‌مثال اگر در منطقه دو، کنکور داده باشید، نرخ پایه سال‌هایی که مشغول به تحصیل بوده‌اید در ترم‌هایی که گذرانده‌اید، ضرب شده و درنهایت در عدد ۲ (منطقه)، ضرب می‌شود. اگر اطمینان دارید که در آن سال رتبه کنکور شما با درصدهای دروس امتحانی افرادی که در مناطق یک آزمون داده‌اند یکی بوده، می‌توانید به سازمان سنجش مراجعه کنید و نامه‌ای دریافت نمایید که بر اساس آن سنوات شمارا نیز بر مبنای منطقه یک، محاسبه کنند. همین شرایط برای دانشجویان منطقه سه نیز امکان‌پذیر است.

 

آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی

درصورتی‌که شما شرایط لازم را داشته باشید می‌توانید با ارائه گواهی عدم کاریابی به دانشگاه بدون پرداخت هزینه مدرک خود را آزاد نماید. برای این منظور به موسسه کاریابی شهر و یا استان خود مراجعه می‌کنید و برای کاریابی ثبت‌نام می‌نمایید. پس از گذشت شش ماه از تاریخ ثبت‌نام در موسسه کاریابی می‌توانید به این موسسه مراجعه نموده و با توجه به عدم معرفی فرصت شغلی متناسب با تخصصتان از آن‌ها نامه‌ای درخواست نمایید که در آن قید شود که تاکنون کار متناسب با رشته و تخصصتان، به شما معرفی نکرده‌اند. این نامه را موسسه کاریابی به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شما ارسال می‌کند. در این مرحله گزارش عدم کاریابی شما توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اداره کل مرکز استان اعلام می‌گردد. درنهایت نامه از اداره کل به دانشگاه محل تحصیل شما ارسال‌شده و به دلیل عدم کاریابی می‌توانید مدرک تحصیلی خود را آزاد نمایید.

ثبت‌نام در موسسه کاریابی بر اساس شرایطی که در ذیل به آن اشاره‌شده است صورت می‌گیرد:

  • سپری شدن حداقل یک سال تمام از تاریخ فارغ‌التحصیلی متقاضی مندرج در گواهی موقت.
  • با توجه به الزام آقایان به گذراندن خدمت سربازی پیش از کار، از تاریخ صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم (پزشکی یا غیرپزشکی) باید حداقل شش ماه گذشته باشد.

نکته: در زمان ثبت‌نام در موسسه کاریابی، حقوق موردنظر خود را مبالغ بالایی اعلام نمایید تا امکان معرفی کار مرتبط با تخصص شما، با توجه به آنچه درخواست داده‌اید به حداقل برسد.

با توجه به مطالب گفته‌شده، با تطابق شرایط خود با هر یک از سه روش مطرح‌شده، می‌توانید مدرک خود را دریافت نمایید. چنانچه وقت کمی تا اپلای و ارائه اصل مدرک به دانشگاه مقصد برای شما باقی‌مانده است، شاید بهترین گزینه پرداخت هزینه آزادسازی مدرک باشد چراکه ارائه گواهی عدم کاریابی به دانشگاه و درنهایت آزادسازی مدرک به‌مراتب به زمان بیشتری نیاز دارد و باید از قبل برای آن برنامه‌ریزی نمایید.