دانشگاه استکهلم


Stockholm University
اپلای در دانشگاه استکهلم جهت اخذ پذیرش تحصیلی
برای اپلای در دانشگاه استکهلم Stockholm University، باید مدرک و ریزنمرات مقطع پیشین، پرداخت application fee، توصیه‌نامه، رزومه (CV)، انگیزه نامه و نمرات آزمون‌های زبان انگلیسی را در سیستم دانشگاه آپلود کنید. البته دانشجو هایی که قصد اپلای در مقطع دکتری دارند باید به موقعیت های خالی دکتری توجه کنند.

دانشگاه استکهلم دانشگاهی دولتی در شهر استکهلم سوئد است. این دانشگاه بیش از ۲۷، ۵۰۰ دانشجو در چهار دانشکده دارد و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اسکاندیناوی است. این موسسه به‌عنوآن‌یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر در جهان شناخته‌شده است. عنوان دانشگاه در سال ۱۹۶۰ به این موسسه اعطا شد و بنابراین چهارمین دانشگاه قدیمی سوئد محسوب می‌شود.

 

دانشگاه استکهلم در پایتخت کشور سوئد قرارگرفته و حوزه مرکزی برای آموزش تحصیلات عالی تکمیلی و پژوهشی در رشته‌های حقوق، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و کانونی برای ایفای نقش پژوهشگران بین‌المللی است. دانشگاه استکهلم یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های سوئد و یکی از بزرگ‌ترین کارفرماها در پایتخت کشور است. مردم بسیاری از ملیت‌های گوناگون، با تماس در سراسر جهان در آفرینش جوی بین‌المللی در دانشگاه استکهلم کمک می‌کنند. کلاس‌های دانشگاه استکهلم از تجهیزات کامل برخوردار بوده، سالن‌های سخنرانی و سالن اجتماعات «مّگنا» نام سالن کنفرانس دانشگاه است که مجهز به دستگاه‌های مدرن ترجمه هم‌زمان است ازاین‌رو سالنی است که سخنرانی‌های برندگان جوایز نوبل در آن برگزار می‌گردد.

 

دانشگاه استکهلم برای خدمتگزاران دولتی و حکومتی در سراسر دنیا که درزمینهٔ‌های مختلف مشغول به کارند بر اساس نیازهای ویژه حرفه‌ای در رشته‌های دلخواه و موردنیازشان طبق سفارش و مشخصات درخواست شده در دوره‌های مختلف مدیریت رهبری و زمامداری آموزش عالی می‌دهد. سوئد به خاطر داشتن مدیریت رهبری و اجرائی واداری ثمربخش و باز خود شهرت داشته و خدمات و ایده‌های صادراتی خود را برای بهبود کشورهای مختلف آموزش داده است. برای مثال: ایجاد بنیادهایی چون (بنیاد فریادرس مردم) آموزش مأمورینی است که کارشان رسیدگی به شکایات مردم علیه دولت و مراجع دولتی است. همه این‌ها سوئد را سرمنزل محبوبی می‌کند برای زمام داران و رهبران بخش دولتی در سراسر گیتی که هدفشان تحقق بخشیدن به پیشرفت و تکامل بیشتر در طرز اداره و سرپرستی دستگاه حکومتی درزمینهٔ‌های گوناگون در کشورهای مربوطه خودشان است.

 

دانشگاه استکهلم می‌تواند به دانش‌پژوهان خارجی که در بخش‌های دولتی کار می‌کنند با مشخصات سفارش شده که ویژه شغلی آن‌ها است خدمات آموزشی گسترده‌ای را عرضه کند چون بر اساس این مشخصات است که سوئد در دنیا پرآوازه است. دانشگاه استکهلم برای ارائه چنین خدمات آموزش عالی تکمیلی جایگاه یگانه‌ای را دارا است. ساختمان مدرن دانشگاه در محیط سرسبز و پر دشتی قرارگرفته است که اولین پارک طبیعی و ملی دنیا است که در داخل پایتخت کشور قرار دارد. دانش‌پژوهان ا ز اینکه هم به ملی‌ترین نهادهای آموزشی ـ اجرائی وابسته به کشور دسترسی دارند خوشحال‌اند و هم از این‌که زندگی آن‌ها به فرهنگ غنی در پایتخت کشور نزدیک بوده آمیخته از لذت است چون برای رسیدن به مرکز استکهلم تنها ده دقیقه زمانی است.

دانشگاه استکهلم بیش از هفتاد دانشکده را در خود جای‌داده که در بسیاری از آن‌ها دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و دانشجویان بین‌المللی بسیاری در آن‌ها به تحصیل مشغول‌اند. بااین‌همه بیشتر دوره‌های آموزشی با این ویژگی شامل کارشناسی ارشد و دکترا می‌شوند و بیشتر دوره‌های لیسانس در دانشکده‌های مختلف دانشگاه استکهلم به زبان سوئدی در جریان هستند.

 

منطقه‌ای که محوطه اصلی دانشگاه استکهلم در آن واقع‌شده و شامل بیشتر دانشکده‌های آن نیز می‌شود به کمپس فرسکاتی معروف است که در طول ۲۰۰ سال گذشته به‌منظور فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی و آموزشی مورداستفاده قرارگرفته اما پیش از آن‌یک منطقه متعلق به خاندان سلطنتی بوده و تا سال‌ها از آن به‌عنوان پارک تفریح پادشاه استفاده‌شده است. نام فرسکاتی نیز از زمانی به این منطقه داده شد که شاه گوستاو سوم در سفر خود به ایتالیا از شهری به همین نام بازدید کرد. بعدازآن بود که نام‌گذاری مکان‌های مختلف در این بخش از استکهلم به زبان ایتالیایی کمی مرسوم شد.

 

دانشکده علوم کامپیوتر و دستگاه‌های دانشگاه استکهلم در Kista واقع‌شده است. این دانشکده در سال ۱۹۶۶ تأسیس گردید و یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های کامپیوتر در سوئد است. این دپارتمان زیرمجموعه بخش علوم اجتماعی دانشگاه استکهلم است و یکی از پیشروترین مراکز درزمینهٔ علوم کامپیوتر و سیستم‌ها به شمار می‌رود.

 

کتابخانه دانشگاه استکهلم یکی از بزرگ‌ترین و پیشروترین مراکز تحقیقاتی و فرهنگی در نهادهای دانشگاهی کشور سوئد است بیش از ۱۸۰۰ نفر بازدیدکننده در سال را دارد. کتابخانه دانشگاه استکهلم علاوه بر دانشجویان، پژوهشگران و اساتید این دانشگاه عضویت عموم مردم را نیز می‌پذیرد ‌. کتابخانه دانشگاه استکهلم فضاهایی برای مطالعه فردی و گروهی و همچنین دسترسی به کامپیوتر را برای اعضای خود فراهم ساخته است. این کتابخانه حتی برای اشخاصی آلرژی دارند هم فضای مخصوصی اختصاص داده است. کتابخانه دانشگاه استکهلم آرشیوی الکترونیکی از مقالات، پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های دانشجویان خود دارد و همچنین نشر آن‌ها را در انتشارات دانشگاه پشتیبانی می‌کند.

 

دانشگاه استکهلم به‌عنوان‌ یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی در کشوری صنعتی و پیشرفته دارای مراکز تحقیقاتی در کشور سوئد است ازجمله آزمایشگاه ASKO که به‌طورکلی تحقیقات اکوسیستمی در آن انجام می‌شود و در حال حاضر به‌عنوان یک مرکز تحقیقات دریایی مشهور است، ایستگاه تحقیقاتی tarfala که در محیط قطبی کشور سوئد واقع‌شده است و تحقیقات خود را در رابطه با اقلیم‌شناسی و آب‌وهوا انجام می‌دهد و ایستگاه تحقیقاتی جانورشناسی tovetrop که متعلق به گروه زیست‌شناسی دانشگاه استکهلم است.

 

مشخصات دانشگاه استکهلم:

 • نوع دانشگاه: دولتی
 • سال تأسیس: 1878
 • مکان: استکهلم، سوئد
 • تعداد اعضای هیئت‌علمی: 5,440
 • تعداد دانشجویان:34,000
 • تعداد دانشجویان دکترا: 1,717

 

رتبه‌بندی دانشگاه استکهلم:

نظام رتبه‌بندی

رتبه

ARWU

74

TIMES

136

QS

195

 

دانشکده‌های دانشگاه استکهلم:

 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده حقوق

 

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه استکهلم:

 1. مدرک و ریزنمرات مقطع پیشین
 2. پرداخت application fee
 3. توصیه‌نامه
 4. رزومه (CV)
 5. انگیزه نامه
 6. نمرات آزمون‌های زبان انگلیسی:

آزمون

نمره قابل‌قبول

آیلتس

6.5

نمره هیچ بخشی کمتر از 5.5 نباشد.

تافل اینترنتی

90

حداقل نمره 20 در قسمت writing

 

ددلاین دانشگاه استکهلم:

ترم

ددلاین

پاییز

15 ژانویه

بهار

15 اوت

 

رتبه: 
195
قاره: 
اروپا
کشور: