ویزای دانشجویی فرانسه


Student Visa of France
مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی فرانسه چیست؟
سفارت کشور فرانسه در ايران، ويزاي موردنیاز دانشجويان را «ويزاي اقامت درازمدت» اعلام نموده است. افراد مشمول اين ويزا دانشجوياني هستند كه بيش از سه ماه در فرانسه اقامت خواهند كرد و با توجه به نوع ويزاي خود مي‌توانند كارت اقامت موقت یک‌ساله و احتمالاً قابل تمديد بگيرند. براي دريافت اين ويزا، پس از تحويل تقاضا حدوداً دو ماه بايد منتظر ماند.

 

مدارك لازم هنگام دريافت ویزا

  • گواهي پذيرش يا ثبت‌نام در يك موسسه آموزش عالي دولتي يا خصوصي مورد تائید دولت فرانسه و يا فراخوان به کنکور
  • مدارك تحصيلي داخل کشور (ايراني) همراه با ترجمه آن‌ها كه به تائید مترجم رسمي موردقبول سفارت فرانسه رسيده باشد
  • بورس دولت فرانسه، ‌يا دولت ايران و يا هر نهاد ديگر (در صورت نداشتن بورس تحصیلی بايد اسناد منابع مالي براي تأمين مخارج زندگي تا سقف 500 يورو در ماه و يا اسناد هويت و دفترچه حساب پس‌انداز شخص ذی‌ربط يا متكفل فرد متقاضي در ايران يا کشور فرانسه ارائه شود)
  • شرح‌حال مختصر فرد به زبان فرانسه يا انگليسي

 

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه ، این‌که آیا شما نیاز به یک ویزای دانشجویی برای فرانسه دارید یا نه، بستگی دارد که آیا شما یک ملیت اروپایی هستید یا خیر. اگر شما یک ملیت اروپایی هستید یا ملیتی از اتحادیه‌ی اروپا EEA، سوئیس، نروژ، ایسلند یا لیختن‌اشتاین، شما نیاز به ویزای دانشجویی فرانسه ندارید. در عوض، تمام مواردی که برای تحصیل قانونی در فرانسه نیاز دارید، یک گذرنامه‌ی معتبر یا سایر شناسه‌های مسافرتی معتبر است. اگر شما یک ملیت از هر جای دیگری در جهان هستید، لازم است برای پذیرش تحصیلی فرانسه ، یک ویزای دانشجویی فرانسه بگیرید تا بتوانید تحصیل کنید.

 

شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

چندین نوع ویزای دانشجویی فرانسه وجود دارد و بسته به اینکه چه مدت در فرانسه برای تحصیل در نظر دارید، شرایط ویزای تحصیلی فرانسه متفاوت است.

 

ویزای شینگن ( کوتاه‌مدت )

اگر مطالعات شما کمتر از سه ماه طول بکشد، و مطمئن هستید که دیگر در کشور نخواهید بود، پس باید به دادگاه درخواست دهید که در غیر این صورت ویزای اقامت کوتاه‌مدت یا شنگن شناخته‌شده باشد. ویزای شینگن دانشجویی رایگان است و نمی‌تواند تمدید شود.

 

ویزا برای امتحانات ورودی

اگر بخواهید برای یک یا چند امتحان ورود به دانشگاه به فرانسه یا کنکور پزشکی در فرانسه سفر کنید، می‌توانید ویزای تحصیلی درخواست دهید، که به‌سادگی به معنای ویزا برای امتحانات ورودی است. اگر امتحان خود را پاس کنید و گذرنامه بگیرید، پس‌ازآن شما مجاز به درخواست یک مجوز اقامت تجدید پذیر، یک‌ساله هستید.

 

ویزای موقت بلندمدت

ویزای مدرک تحصیلی به مدت یک ماه، ویزای دانشجویی موقت است که به شما امکان می‌دهد تا در فرانسه برای مدت شش ماه تحصیل کنید.  با این ویزای دانشجویی فرانسه شما مجبور نیستید جداگانه برای مجوز اقامت درخواست کنید.

 

ویزای طولانی‌مدت

اگر به مدت طولانی‌تر از شش ماه در فرانسه تحصیل‌کرده‌اید، این ویزا به‌عنوان، ویزای اقامت طولانی‌مدت و یا اقامت طولانی‌مدت VLT-TS شناخته می‌شود. ویزای اقامت طولانی‌مدت چیزی است که شما برای تحصیل در فرانسه به آن نیاز دارید، درصورتی‌که بخواهید بیش‌تر از شش ماه در فرانسه بمانید. ویزا به‌عنوان مجوز اقامت عمل می‌کند و تا طول مدت تحصیل شما اعتبار دارد ( معمولاً 3 سال برای مدرک لیسانس، دو سال برای برنامه‌ی کارشناسی ارشد و چهار سال برای یک دکترا ) طول می‌کشد.

 

کلمه کلیدی: 
کشور: